Nohy si väčšinu dňa skrývame v topánkach alebo ponožkách, poprípade im nevenujeme až toľko pozornosti, ako napríklad rukám. Zanedbanie starostlivosti o chodidlá sa však veľmi nevypláca – hrozia vám nielen estetické, ale aj zdravotné problémy.

Dodržiavate správne hygienu? A čo na to vaše nohy
(zdroj: unsplash.com)

Nestačí sa postaviť do sprchy

Problém nastáva predovšetkým pri nedostatočnej hygiene. Mnohí z nás si maximálne v sprche nechajú stiecť po chodidlách mydlovú vodu, prípadne si chodidlá nechajú ponorené vo vani s vodou. To však nie je dostatočná hygiena, pretože chodidlá je potrebné priamo očistiť spomínaným mydlom, prípadne sprchovacím gélom a teplou vodou. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať oblasti medzi prstami, kde sa hromadí najviac špiny a baktérií. Dôležité je aj úplne vysušenie chodidiel po umytí, pretože mokré nohy tiež môžu predstavovať riziko vzniku zdravotných problémov.

Zapáchajú?

Nevyhnutná je však nielen dôsledná hygiena, ale aj následná starostlivosť o nohy. Ak svoje nohy dostatočne nehydratujete, neodstraňujete odumretú kožu alebo si nesprávne striháte nechty na nohách, koledujete si o problémy. Ak vás napríklad trápi zápach nôh, okrem správnej hygieny môžete proti zápachu bojovať aj pravidelnou obmenou ponožiek, prípadne hygienou obuvi (vetraním, praním alebo rôznymi antimikrobiálnymi sprejmi). Dobrým pomocníkom sú napríklad antiperspiranty na chodidlá priamo proti poteniu nôh. Ak nič nepomáha, vyskúšajte pravidelný kúpeľ zo šalvie. 

Nezabúdajte ani na krémy

Určite nebezpešnejšie, aj keď rovnako nepríjemné, ako zápach, sú možné infekcie. Potenie vytvára nohám vlhké prostredie a práve vlhko a teplo sú ideálne pre množenie mnohých zdravie ohrozujúcich patogénov. Pri chodidlách sa najčastejšie stretávame s hubovými, čiže plesňovými infekciami. Pleseň môžete dostať na pokožku chodidiel, kožu medzi prstami alebo na nechty na nohách. Prejavuje sa napríklad pálením a svrbením, niekedy aj začervenaním a inými kožnými zmenami, medzi ktoré patrí aj olupovanie kože. Práve pri plesniach je dôležité nenechávať nohy príliš dlho vo vlhkom prostredí. Významnú rolu hrá aj oslabená imunita. Sú vaše nohy viditeľne vysušené a popraskané? V takom prípade nejde tak o problém hygieny, ako skôr o problém následnej starostlivosti o nohy. Netreba zabúdať ani na to, že popraskaná pokožka je vstupnou bránou pre rôzne patogénne mikroorganizmy. Dbajte preto na to, aby mali vaše chodidlá vždy dostatok hydratácie. Dobrým pomocníkom sú v tomto prípade napríklad hydratačné krémy na chodidlá, najlepšie s vyšším obsahom urey (10 až 30 %), respektíve močoviny. Takéto prípravky sú zmäkčujúce a hydratujúce a postarajú sa o to, aby ste pri každom kroku netrpeli.